Gelecek için endişeleniyor musunuz? Depresif mi hissediyorsunuz? Konuları sürüncemede mi bırakıyorsunuz?

Bu olumsuz düşünceler ve davranışlar, hedef koyma ve hedefi gerçekleştirme konusunda güveninizi sarsıyor olabilir …. bu yıpratıcı düşüncelere teslim olmayın. 

Aşağıda olumsuz düşünce ve duyguları aşmak için kanıtlanmış bazı stratejileri bulabilirsiniz. Bu stratejileri düzenli tekrar edin hatta ezberleyin. Şimdi birini deneyin ve sizi nasıl değiştirdiğini görün.

1. Bir çıpa sözcüğü /sözcük grubu belirleyin: “Gelişmeye hazırım”,  “Kendime güveniyorum”, “Barış”, “Odak”… vb. gün boyunca tekrarlayın. Özellikle zorlayıcı duygu, düşünce ve koşullar içindeyseniz, onlar aklınıza geldikçe hemen sözcüklerinize dönün. Çıpalama tekniği sayesinde zor durumlarda kendinizi tekrar ettiğiniz sözcükler ile iyileştiriyor olacaksınız.

2. Geçen seneki tüm başarılarınızın, elde ettiklerinizin bir listesini yapın. Bu başarıların büyük olmasına gerek yok, sizin için önemli gelişmeler de olabilir. Sonra kendinizi bu anılara görsel olarak bırakın. O an daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.  Her gün yazdıklarınızı hatırlayarak o anları yaşamak yararlı olur.

 3. Her gün, size bir anlam ve amaç duygusu veren değerli bir kelime tanımlayın. Bu kelimeyi her saatte bir yazın ve kelimenin anlamını düşünün. O sırada esneyin ve vücudunuzu esnetin. (İki tür esneme de beyindeki endişe merkezlerini kapatır ve stresi azaltır.)

4. Her gün kendinize küçük hedefler belirleyin, odaklı kalmak için bu hedeflerden birini saat başı yazın. Günün sonunda iyi yaptığınız 3 şeyi ve şükran duyduğunuz 3 şeyi yazın. Bu egzersiz 7 gün boyunca yapılırsa araştırmalar, 3 ay boyunca öz değerin olumlu etkilendiğini göstermekte.  

5. Zihniniz bir endişe, korku ya da şüphe üzerinde dönüp duruyorsa zihninize sadece “Hayır!” komutunu verin veya “Paylaştığın için teşekkür ederim” deyin ve bu iç sese susmasını söyleyin. İç sesiniz konuşmayı sürdürüyorsa, düşünceleri yeniden yapılandırmak için; “Abartıyor musun? Endişen gerçek mi?” şeklinde sorular yöneltebilirsiniz.

Hatırlayın: Bir sorun hakkında endişe etmek bu sorunu çözmeye yardımcı olmaz.  Diğer yandan çözüm aramaya ve pozitif kalmaya devam etmek ise, ön lobunuzdaki “başarı” devrelerini harekete geçirir.

7. Yeniden yapılandırmaya ek olarak, (Mindfulness) Farkındalık egzersizlerini kullanın. Arkanıza yaslanın, sakince durun ve gelip giden bütün düşünceleri ve duyguları gözlemleyin.  (Mindfulness) Farkındalık, zihninizi ve beyninizi olumsuzlukların duygusal yüklerinden ayrışmayı ve özgürleşmeyi öğretir. Bu yöntem, beyninizdeki “başarı” ve “öz-sevgi” devrelerini uyarır. Düşüncelerinizi dikkatlice izlediğinizde, yeni iç görülere de açıldığınızı fark edebilirsiniz.

8. Duygu ve düşüncelerinizi kabul edin! Çeşitli araştırmalar sonucunda görülmüştür ki, kabul etme yaklaşımı da duygusal sorunlarla başa çıkmanın en etkili yollarından biridir. 

9. Kabul ettikten sonra, sevgi ve affetme meditasyonlarını uygulamaya başlayın. Her gün elde ettiğimiz küçük başarıları ve yaşamımızdaki insanların bize kattıklarını takdir etmek duygularımızı iyileştirir. 

Mark Waldman’ın makalesinden derlenmiştir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s