“Zihinde tutulan, korkulan veya istenen her düşünce, en uygun yoldan, en uygun zamanda mutlaka gerçekleşecektir.” Andrew Carnegie.

Bir hedef belirleyip onu anımsatacak bir resmi, her zaman göreceğiniz bir yere asarsanız beyninizde ne olur? Hedefinize (yapmak, elde etmek veya geliştirmek istediğiniz her neyse) yönelik görseller karşısında beyin dopamin üretir. Dopamin, iyi hissetmeyi ve motivasyonu sağlayan bir kimyasaldır. Bu resim gözünüzün önünde olursa ve o hedefe varmak için gereken şekilde davranırken kendinizi hayal ederseniz, sol ön korteksi (Beyninizin yöneticisi, CEO’su) de hedefinize yönelik hareketlendirmiş olursunuz. Sizi eyleme geçirmek, doğru kararlar vermek ve engeller karşısında güçlü durmak için destekleyeceği kesindir.

Düşünceler, niyetler ve kararlar, yaşamdaki tohumlarımızdır. Beslemek, emek vermek gerekir. Hedefe giderken her adımı önceden ayrıntılarıyla planlamanız gerekmez. Dağa tırmanan birini düşünün. Her attığı adımla beraber bir sonraki adımı belirler.  Siz de ilerledikçe, bir sonraki adımı görürsünüz. Hedef üstünde durdukça, imgeledikçe bilinçaltına gömülür. Duygusal olarak harekete geçirir.  Bilinçli bir istek olmaktan, her zaman aklınızı meşgul eden, ateşleyici bir iç arzuya, bilinçaltı arzusuna dönüşür. O zaman gereken fikirler, insanlar ve kaynaklar karşınıza çıktığında seçici algınız, bunları fark etme yönünüz gelişir. A Carnegie’nin söylediği gibi mutlaka maddi biçime dönüşür. Bu arada olumsuz düşünceler zihni işgal ederse, üstünde uzun uzun durarak onları beslemeyin ve dikkatinizi çözümlere çevirin.

Anadolu Güneşi’nde mentörlük yaptığım Büşra Kartal, kendi vizyon panosu deneyimini geniş bir pencereden bize anlatıyor:

“Hepimiz mutlu, huzurlu ve başarılı olmak isteriz ve gelecekle ilgili hayaller kurarız. Ama bazen sadece hayal kurar, harekete geçmekte zorlanırız. İçimizde derinlerde bir yerlerde fısıldayan “Yapabilirsin.” sesini güçlendirmek için hayallerimi bir vizyon panosuna dönüştürdüm. Vizyon, gelecekte olmasını istediklerimin zihin resmidir. Bu konuda uygun resimleri bir pano olarak düzenledim ve odama astım.

“Merkeze kendi resmimizi koyabiliriz. Merkez, bizim dünyadaki yerimizi temsil eder. (Merkezde olmak bir kural değildir, istediğiniz yere koyabilirsiniz). Dergilerden ve netten bize vizyonumuzu anımsatan resimler seçeriz; aile, arkadaşlık, aşk, kariyer, seyahat, meslek, sağlık, yetenek, spor gibi alanlarda. Mutlu aile resmimizi, gitmek istediğimiz ülkeyi, okumak istediğimiz kitapları, olmak istediğimiz mesleği, sevdiğimiz sporu, ilham aldığımız kişileri panoda bir bütün olarak görmek oldukça motive edici olacaktır. Her baktığımızda içimizde eyleme geçme hissi uyandırır ve böylece adım adım hedefimize yaklaşırız. Vizyon panoma her baktığımda hayallerimi daha çok içselleştirebiliyorum. Kendimi zihnimdeki o büyük resme daha ait hissediyorum.”

Yazan: Selmin Erk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s