Acıyla yüzleşerek, onu derinlemesine görebilme erdemi, acıyı çözecek yanıtı verebilir. Böyle bir tutum, acıyı azaltır, yüreği nezaket, bilinçlilik ve güçlü bir iradeyle destekler.
Acıyı sarmanın en güzel hali ise şefkattir. Şefkat, gerektiğinde dinlemeye hazır olup, sessiz kalabilmeyi gerektirir. Bu, birisine acımanın ötesinde bir tutumdur. Şefkat öğrenmemiz gereken bir şey değildir, zaten en derin doğamızda vardır. Tanıyıp, ortaya çıkarmamızı beklemektedir. Önemli olan acıya takılıp kalmadan veya hoşnutsuzluk hissetmeden onu  gözlemleyebilmektir. Benim acım, senin acın, düşmanın acısı diye ayırmadan, sadece acı olarak alabilmektir. Çünkü her duygu ortak duygudur, paylaşılır. Ortak duyguyu hissetmek, empati duymaktan, anlamaktan geçer. “Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan, başkalarına öyle davran.”
Olağanüstü toplumsal durumlarda, insanlar, zamanlarını, kaynaklarını, bilgilerini ve deneyimlerini paylaşarak birbirlerine destek olur. Böyle anlar, toplumda şefkati ve yardımlaşmayı ortaya çıkarır. Böyle durumlarda kalmasak bile birbirimizi anlamayı seçebiliriz.
Dünya kendi çevrelerinde dönüyormuş gibi davranan insanlara rastlarız, ancak bazen bizim de aynı şekilde davrandığımızı fark etmeyebiliriz. Belki bazen biz de onlar gibi başkalarını kızdırıyoruzdur. Hoşlanmadığımız bir durumla karşılaşınca, “Aynı benim gibi” deyin. Başkasına kızdığımız durumların altında yatan nedenleri bilemeyebiliriz. Bir kuyrukta arkadan iten, belki evdeki hasta çocuğuna yetişiyor olabilir, yavaş hareket eden de belki artritle mücadele ediyordur.  Her şekilde nedeni bilemeyiz, bildiğimiz şey şudur: onlar da bizim gibi mutlu olmak ister. Bir an durup bakarsak, hepimizin aynı teknede olduğunu anlayabiliriz. Diğer bir deyişle, dünyayı “olduğu gibi” görmeye bir adım daha yaklaşırız.
Kısaca şefkat, seçim yapmaz. Düşmana da şefkat gösterebiliriz, sıralamada en sona gelseler bile. Ama şefkatli olmak kendimizden başlar. Pek çok kişi için bu oldukça zordur.

“Tüm evrende sizin sevgi ve şefkatinize en çok ihtiyaç duyan kişi, aslında yine sizsinizdir. Diğer herkes gibi siz de kendi sevgi ve şefkatinizi hak ediyorsunuz.” Budha
Başkalarına verebilmek için önce kendinize şefkatli olun. Acılarınızı farkındalıkla izleyin, dinleyin ve onları serbest bırakın. Çünkü başkalarını anlamanın yolu önce kendinizi anlamaktan geçer.

Yazan Selmin Erk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s