Düşünceler aslında birer tohum gibidir. Ekilen bitki tohumuna dikkatimizi verir,  düzenli sular, toprağını verimli hale getirerek onun güneş almasını sağlar ve bakımını yaparsak, büyüyecektir. Biz de dikkatimizi yapıcı düşüncelere vererek, onları besleyerek güçlenmelerini sağlayabiliriz. Ancak her tohumun bir oluşum süresi vardır ve bu sürenin bir kısmı toprağın altında geçer. O sırada yokmuş gibi görünebilir. Düşüncelerin de davranışlarda ortaya çıkması için zamana ihtiyaçları vardır.

Anahtar, kararlılıktır.

Bugüne kadarki düşüncelerimiz, inançlarımız ve kararlarımızla bugünümüzü yarattık. Eğer değiştirmek istediğimiz sonuçlar varsa, değiştirmemiz gereken düşüncelerimiz var demektir.

Zihnimiz, başıboş dolaşırken genellikle sorunlara odaklanır. Bu gezegende yaşamanın mucizesini kalbimizde hissetmek yerine,  zaman zaman olumsuz düşüncelerimiz nedeniyle acı çekeriz. Bizi rahatsız eden konuları tekrar tekrar düşünürüz.

Elbette, dünyada olumsuz olaylar vardır.  Peki siz ne tür düşünceleri seçeceksiniz? Gücünüzü nereye yönlendireceksiniz?

Eğer zihnimizi ve düşüncelerimizi istediğimiz yönde güçlendirebilirsek, hem kendi içimizde hem de çevremizde daha çok barış ve uyum yaratmaya katkıda bulunabiliriz.

“Farkındalık” teknikleri, düşüncelerimizi izlemeyi ve yıpratıcı olanları daha başlarken fark etmemizi sağlar. Zihnimizi sakinleştirir, olumlu ve yapıcı düşüncelere açılmasına olanak tanır. Güçlendiren bu düşünme şekli zamanla bir alışkanlık haline gelir. Sonuçlar, bizin tekniklere inanıp inanmamamıza bağlı değildir. Konu hakkında sadece bilgilenmek de yeterli değildir, günlük düzenli uygulamalar beynin dokusunda yapısal bir değişim meydana getirir. Beyindeki bu yeniden yapılanma düşünme alışkanlıklarımıza daha çok huzur, bilgelik ve sevinç getirir.

Yaşamımızdaki olumlu değişimlerin kaynağı içimizdedir.

Yazan Selmin Erk

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s