“Liderlik, vizyonu gerçeğe dönüştürmektir.“ Warren Bennis

Yapılan araştırmalara göre, yapmak istediğimiz işin zihinde bir görselini oluşturmak, beyinde o eylemle ilgili bölgeleri harekete geçirmektedir. Belirli yöntemlerle yapılan yaratıcı hayal, felç geçiren hastaların yeniden hareket edebilmesinde ve sporcuların performansını arttırmada başarıyla kullanılmaktadır. Örneğin, ünlü kayakçı Mikaela Shiffrin olimpiyatlarda kazandığı altın madalya başarısında bu yöntemin büyük etkisi olduğunu söylüyor.

Beyin bilimine göre, bir resim pek çok sözcükten daha değerli olabilir. Kanıtlar, belirli bir hedefe ulaşmanın çeşitli yollarını hayal etmenin, beyni eyleme hazırladığını göstermektedir. Kişi gerçekleştireceği bir projenin zihin resmini oluşturursa ve üstünde düşünürse, beyni bunu bir çeşit yol haritası, yol rehberi ve motive edici olarak algılar.  Hedeflerine ulaşmak ve aşmak için yolunu bulmasına yardım eder. Hayalinizi gerçeğe dönüştürmekte yardımcıdır.

Eğer yapılacakları erteliyor veya bir noktada takılıp kaldıysanız, hayal etmek işinize çok yarayacaktır. Ancak gözlerinizi kapatarak hedefi gerçekleştirdiğinizi hayal etmek bazı yönlerden zor gelebilir. Hayal edecek kadar kendime güvenmiyorsam?… Hedefime pek çok kez ulaşamadım, hayal etmek kaygı veriyorsa… Belki kendinizi bu gibi düşüncelerle başa çıkmaya çalışırken bulabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacağız.

Dingin Kafa “Liderlik” uygulamaları içinde hedef sahneleme egzersizi ile yaratıcı hayal gücünüzden yardım alabilirsiniz. Düzenli pratik yaparak beynin kaynaklarını koruyabilir ve yönlendirebilirsiniz. Böylece yararlı düşünce alışkanlıkları yaratır, gereken beyin bölgelerini düzenli çabaya davet eder ve hedefe yönelik güç toplamasına yardımcı olursunuz.

Yazan Selmin Erk

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s