Her gün 7-10 dakika “Düşünceler ve Duygular” Farkındalık egzersizlerini uygulamak, yıpratıcı düşünceleri fark etmek ve bu düşüncelerin bizi içine çekmesine karşı zihnimizi donatmak adına çok büyük katkı sağlar.
“Düşünceler ve Duygular” uygulamalarına ek olarak Dr. George Pratt tarafından önerilen aşağıdaki kısa egzersizi de zaman zaman uygulayabilirsiniz.
Bu uygulama sayesinde olumsuz düşüncelerinizi hızlıca keserek dikkatinizin odak noktasını değiştirebilir ve yaratıcılığınızı, verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Kısa ama bir o kadar da etkili bu egzersiz, beynin planlayan, karar alan ve problem çözen kısmı olan ön loblara doğru kan akışını azaltarak, rahatlamasını sağladığı araştırmalarda görülmüştür. 
Diyelim ki uzun saatlerdir çalışıyorsunuz ve biraz da gerginsiniz. O halde zihninize dinlenme, tazelenme olanağını tanımanın tam zamanı!
Ya da sizi endişelendiren bir sorun, zihninizde sürekli dönüp durmakta ve odaklanmanızı zorlaştırmakta..
Bu sorunu veya yapmakta olduğunuz projeyi zihninizde tutun. Şimdi ayağa kalkın ve mümkün olduğu kadar hızlı 30 saniye yerinizde koşun. Durun ve zihin durumunuzun nasıl değiştiğine dikkat edin. Bu fiziksel hareketlenme, endorfin hormonunun salgılanmasına ve endişenizin azalmasına katkı sağlayacaktır.
Yaratıcılığınızı artırmak istiyorsanız bir an sakince durun ve iç sesinizi dinleyin. Odaklandığınız konuyla ilgili bir ilham var mı? Bir şey yoksa, 30 saniye boyunca tekrar yerinizde koşun ve kendinizi tekrar dinleyin.
İç sesinizin, ilhamın fısıltısını hemen duymasanız bile, bu egzersiz sayesinde bilin ki beyniniz üzerinde çalışmaya başladı bile!
Bu uygulamayı aralıklarla yeniden yapabilirsiniz.
Yazan Selmin Erk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s