Öne çıkmanın zamanı ve geride durmanın zamanı vardır,

Sakin nefes almanın zamanı ve sık nefes almanın zamanı vardır,

Kabul etmenin zamanı ve reddetmenin zamanı vardır,

Bir araya getirmenin zamanı ve serbest bırakmanın zamanı vardır,

Şeylerin oldukları gibi olmalarına izin verebiliyor musunuz?”

Lao Tzu

Yaşamda huzurlu veya stresli, keyifli veya hayal kırıklığı yaratan olaylar yaşanabilir.  Kaygı verici durumlarda, stresin duygusal baskısı azalınca, insan daha özgürce düşünebilir.

Düşünce ve duyguların farkındalığı çalışmaları bize bunu sağlar. Düşünce ve duyguları, başlarken fark etmemize yardım eder. Böylece, bizi içine çeken girdaptan kurtulabilmek, kendimizi ve başkalarını suçlamadan, hemen eleştirmeden anlama ve gerekeni yapma alışkanlığı kolaylaşır. Bunu yapmak, her zaman olaylara pembe gözlüklerle bakmak demek değildir.

Şeyleri oldukları gibi izleyebilirsek, kendi davranışlarımızın, seçimlerimizin nedenlerini daha iyi anlayabiliriz. Önyargısız izleyebilmek çevremizdeki insanların gerçek ihtiyaçlarını daha iyi görebilmemize yardımcı olur. Böylece, farklı olasılıklara, başka bakış açılarına açık olur, neyi güçlendirip neyi bırakacağımızı biliriz.

Yazan: Selmin Erk

 

Farkındalıkla Gözlemlemek’ için 2 yanıt

 1. Şeyleri oldukları gibi izleyebilmek mümkün gibi görünmüyor çünkü ego buna izin vermiyor. Daha kendi ihtiyaçlarımızı olduğu gibi algılayamazken başkalarınınkini nasıl algılayacağız? Şeyleri oldukları gibi izleyebilmek, evet, Türkçe bir ifade ancak kavram olarak zihinlerde mevcut olduğunu zannetmiyorum

  Beğen

  1. Sevgili Funda Hanım,
   Yorumunuzla yazıyı yeniden değerlendirme kapısı açtığınız için teşekkür ederiz. Evet ön yargılardan arınabilmek kolay değil. Bilincimizdeki ön yargıyı fark etmek ondan özgürleşebilme olanağı sunar. O konuyu farklı yönleriyle görmeye yaklaşırız. Bakış açımızın az ya da çok yanlı olduğunu bilirsek, kesin yargıların değişebilir olduğunu da anlarız. Lao Tzu’nun kastettiği aslında budur. Yaşam boyu hiç bitmeyecek bir yolculuk sürecidir.
   Sevgiler
   Dingin Kafa – Selmin Erk

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s