İnsanın seçimlerinin veya davranışlarının altında yatan nedir? Biliriz ki, düşünceler, duygular, bedensel hisler ve eylemler birbirini etkiler. Bakış açısı, değişince diğerleri de değişir. Aynı olayı farklı yorumlamak, kişilerde farklı duygular yaratır. Bir insan çözüme yönelik eyleme hemen geçerken, diğeri harekete geçemez ve sonuç alamaz.  Harekete geçememek bazen mükemmeliyetçi olmaktan, bazen erteleme veya farklı değerlendirmeler sonucu ortaya çıkabilir.

Bir sorunla karşılaştığımızda bilinçaltımızdaki programlar ya eylem için bizi güçlendirir ya da tam tersi eyleme geçmekten alıkoyar.  Ve tüm kararlar, davranışlar beynimizde bu yönde nöron ağı bağlantıları kurar. Yapılan aynı yönde tekrarlar, bu bağlantıları güçlendirir. Negatif iç konuşmalar, gerçeğe dayanmayan endişeler, tekrarlarla zihinde yer edinir ve zamanla bilinçaltında kalıcı paradigmalar haline gelir. Mindfulness/Farkındalık, düşüncelerin farkındalığı uygulamalarıyla işimize yaramayan nöron bağlantılarını yani paradigmaları fark etmemizi sağlar. Düşünceleri değiştirebilmemiz için kapı açar.

Farklı yorumlarla anlatılan bu Lao Tzu öyküsü, olayların bakış açısına göre iki yönlü olabileceğine değinir. Sorunların ve olasılıkların birlikte olabileceğini hatırlatır.

Çinli bir köylünün çok güzel beyaz bir atı vardır. Çok sevdiği bu at, bir gün ortadan kaybolur.

Komşuları “Atını çok severdin, çok işine yarardı, şimdi ne yapacaksın, çok şanssızsın” der. Köylü “Şans veya şanssızlık belli olmaz” cevabını verir.

Birkaç hafta sonra atı yanında birkaç vahşi atla beraber geri gelir. Komşuları toplanıp köylüyü kutlar: “Atların çoğaldı, ne şanslısın!” Köylünün cevabı aynıdır: “Şans veya şanssızlık belli olmaz.”

Köylünün oğlu, vahşi atları eğitirken bir gün düşer ve bacağını kırar. Komşuları geçmiş olsun ziyaretine uğrar: “Ne şanssızlık, evin geçimini oğlun sağlıyordu, şimdi zor olacak size!”  Köylünün cevabı tanıdıktır: “Şans veya şanssızlık belli olmaz.”

Birkaç hafta sonra Çin, düşmanlarıyla çok zorlu bir savaşa girer. Köydeki gençler geri dönüşü olmayan bir savaşa giderken, bacağı kırık genci savaşa götürmezler. Komşuları köylünün çok şanslı olduğunu dile getirir. Ancak köylünün cevabı aynıdır: “Şans veya şanssızlık belli olmaz…”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s