Zihinde yapıcı düşüncelere odaklanmak çaba ister. Aslında tüm bu süreç farkındalıkla başlar ve öğrenilebilir. Bazı insanlar genetik ve/veya çevresel olarak hayata olumlu başlangıçlar yapar. Çoğunluk ise, ya karışık düşünceler içindeki bir beyinin insafına kalacak ya da düşüncelerini yeniden organize ederek kontrolü ele alacaktır.

Nörobilimin gelişmesiyle insanlık tarihinde ilk kez, beynimizin kullanım kılavuzunu anlayabiliyoruz.  Bu konuda bilgi edinir ve doğanın en güçlü aleti- insan beynini düzgün yönetmeyi seçebiliriz. Hepimizin içinde gelişmeye yönelik bir öz vardır. Uygun koşullar sağlandığında serpilir ve büyür.

Sakin ve rahat bir durumdaysanız, huzurluysanız, ön lobunuzdaki bazı nöronlar, en arkaya serebellumun motivasyon bölgesine kadar nöron aksonlarını uzatabilir. Uzmanlar, beyin taramalarında bu durumun açıkça görüldüğünü belirtiyor. Ne kadar sakinleşirseniz, nöron aksonları birbirleriyle o denli iyi iş birliğine girebilir ve yıpratıcı düşünceler öğle uykusuna yatırılmış olur. Umutsuzluk veren düşünceleri bir kenara koymanın duygularınıza ve bedeninize iyi geldiğini içinizden siz de bilirsiniz.

Sorunları tekrar tekrar anlatmak beyne ne yapar? Stresli anılarınızı ve düşüncelerinizi ne kadar çok ve uzun anlatırsanız, beyninizde o kadar çok güçlenirler. Zihninizdeki sorunu 20 kelimeyle anlatmayı denediniz mi hiç?  Sorunu başarısızlık olarak değil de ders çıkarılacak bir durum olarak değerlendirin. Kayıplarınızdan neler öğrendiğinize odaklanın. Bu çeşit odaklanma, yaşadığınız durumu yeniden tanımlamanızı ve bakış açınızı değiştirmenizi sağlar. Böylece düşünce sisteminizde, eski kayıpları size hizmet edecek şekle sokarsınız.

Uygulamaya bir kâğıt kalem alarak hazırlanın.

  1. Başınıza gelen stresli bir olayı en çok 20 kelime kullanarak yazın.
  2. Bu durumun tekrarlamaması için neler yapmanız gerekir, ne dersler çıkarabilirsiniz? Olayın size öğrettiklerini sırayla yazın.

Bu kısa çalışmayla, düşüncelerinizin farkındalığı artacak, zihninizde söz konusu durum netleşecek, dikkatinizi soruna değil, ilerlemek için yapılması gerekenlere vermeniz kolaylaşacaktır.

Yazan: Selmin Erk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s