Mindfulness/Farkındalık gözlemleyip davranışlarınız arasında seçim yapma şansını verir.

Psikolog Dr Ruth Buczynski, ilk uygulamalarını söyle anlatıyor: “İlk önceleri, en kötü uygulayıcılardan biriydim. Sabah kalkınca veya evden çıkmadan, 5 dakika nefesimi izleyerek başladım. Yaptığım sadece ANDA var olmaktı, iyisi kötüsü yoktur. Aklıma sürekli yapılacaklar listesi, eski sohbetler geliyordu. Ancak zaman geçtikçe, gün içinde kendime daha hoşgörülü davrandığımı ve çevreme daha az tepkisel davranışlar sergilediğimi fark ettim. Hemen tepki verdiğim sıkıntılı olaylarda artık durup önce dinlemeye ve anlamaya çalışıyordum. Biri beni eleştiriyor olsa da, dikkatimi önce onu anlamaya vermeye başladım. Düzenli uyguladıkça kendimden daha hoşnut ve kendime daha güvenir oldum. Sonuçtan çok memnun kaldığım için uygulamaları günde 10 dakikaya, 15 ve 20 dakikaya çıkardım. Tabi ki alışkanlık edinmek, uygulama süresinden daha önemlidir.”

Bilinçli farkındalık ile meditasyonun farkını şöyle anlatıyor. “Farkındalık gün boyu yapılabilir; araba kullanırken, yürürken koku, temas, görüntü gibi duyuları hisseder, düşünceleri gözlemlersiniz. Bu tür egzersizler zihinde, sürekli konuşan iç sesi dindirir. Zihni, anda tutar, daha yaratıcı yapar. Meditasyon farkındalık çeşididir. Bizi gün boyu farkında olmak için eğitir.”

Kendinizi daha iyi gözlemleyerek, tepkiyi tetikleyen olayları, durumları, duyguları fark edersiniz.  Tepkisel olmak, sizi başka yapıcı seçenekleri görmekten alıkoyar, Farkındalık esnek olmanızı ve bu seçeneklerinizi görmenizi sağlar. Eşler arasında aynı tartışmaların sürekli yaşanması bundandır. Anlaşmazlıklar sırasında ani tepkiler vermek yerine, dürtüyle yanıt arasında bir alan yaratarak, düşünme şansı elde edip konuda daha önce göremediğiniz farklı seçeneklerin farkına varabilirsiniz.

Beden ve zihnin, kendini iyileştirebilme özelliğine sahip olduğunu biliriz. Parmak kesilir, kabuk bağlar ve zamanla yara iyileşir. Beyin de aynı şekilde kendini iyileştirebilir. Zihin eski kaygıların, negatif iç konuşmaların etkisi altında kalabilir fakat bugün kim olduğumuz veya yarın kim olacağımız bize bağlıdır. İnsan her zaman gelişir.

Dr Ruth Buczynski: “İnsan, kurban olduğunu kabul edebilir. Geçmişte yaşananlar, yetersizlik hissettiğimiz durumlar zihinde tekrar tekrar yer alır. Şartlanmalar ve kendimizle ilgili inançlar bu şekilde tekrarlamalarla oluşur. Böyle zamanlarda hep aynı geçmişte yaşarız. Anda yaşamak ise, bizi özgürleştirir, canlılık ve enerji verir.”

Eski şartlanmalardan kurtulmak için;

Her gün yeni bir şey yapın. Beyin, yeni bağlar oluşturur. Sizi şimdiye getirir. Gün içinde pek çok bilgi alır, aşırı bilgiyle yükleniriz. Farklı bir eylem, bizi bu bilgi yığılmasının içinden çıkarır. Ana getirir. Örneğin, mekanik konularda uzmansanız, dans, koro, yeni bir dil öğrenmek fark getirir. Bir dansçı içinse matematik öğrenmek farklı olabilir. Bugün, eve değişik bir yoldan gidin. Farklı kültürlerin mutfaklarından yemekler deneyin. Veya egzersiz yaparken biraz daha değişik bir hareket serisi yapın. Değişiklik, sadece insanın kendisinde değil, ilişkilerde de olumlu etki yaratır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s