Farkındalık yaşadığımız hislerin, algıların, düşünce ve duyguların bilincinde olmaktır. Bu bilinci geliştirmek için iki öğe üzerinde çalışmaya başlayalım.

Biri, zihnin geçmiş ve gelecekte dolaşması yerine bulunduğu anda olması, bedende ve zihinde ortaya çıkanları olduğu gibi kabul etmektir. Zihnimiz genelde, geçmişe ve geleceğe dalmaya eğilimlidir. Farkındalık uygulamalarıyla yaşanan deneyimleri ve beraberinde ortaya çıkan düşünce ve duyguları, algıları yargılamadan kabul etmeyi öğreniriz. Böylelikle geçmiş pişmanlıklar veya gelecek kaygıların yerine anın keyfine varabiliriz. Zamanla elde edilen bir yetenek haline gelen Mindfulness/Farkındalık uygulamaları kötü anda alınan bir ilaç gibi değil daha çok her gün diş fırçalamak gibi öz bakım olarak benimsenen bir düşünce yapısıdır.

İkincisiyse, uzun dönemde beyin etkinliklerinde görünen değişimdir. Beyinde korkunun da işlendiği merkezde hareketlilik azalır ve daha az kaygılı olursunuz. Gerçekten stresli durumlarda bile daha serinkanlı olursunuz. Farelerle yapılan çalışmalarda görülür ki, tehlike algılayan farenin amigdalası hareketlenir. Ve hatta sürekli kaygılı ortamda bulunan farenin amigdalası büyür. Aynı büyüme sürekli stresli bir çevrede yaşayan insanlarda da görülmektedir. İlginçtir ki, 8 haftalık Mindfulness/Farkındalık eğitimi sonrası dış koşullar aynı kalsa bile amigdala’nın hareketliliğinin azalmasıyla boyutu küçülür. Küçülmesi ise daha az aktif olmasına neden olur. Bu teknik hem zor zamanda yaşam kurtarıcıdır hem de uzun dönemde, gelecekteki duygusal fırtınalara dayanıklılık ve ılımlılık sağlar.

Bu uygulamalar sadece gelecek veya geçmişte değil aynı zamanda bulunduğunuz anda yaşıyor olabileceğiniz kaygılı durumu fark etmenizi sağlar. Bu farkındalıkla etkinliği azalır. Yapılan araştırmalar, hissettiğimiz duyguyu fark etmek ve isimlendirmenin duygunun üzerimizdeki baskısını azalttığını gösterir. Stresi ve kaygıyı (mücadele etmek yerine) kabul etmek de aynı şekilde üzerimizde yarattığı etkisini hafifletir. Uygulamaları düzenli yapmak, depresyona, kaygıya, bağımlılığa, stresli düşüncelerden arınmaya yardımcı olur. Farkındalık zorluğu yok etmez fakat insanın direncini, dayanıklılığı artırır. Stres ortamında kararlılığını sürdürmesine destek olur.

Bir astronot, filmde astronot rolü oynayacak bir aktörü çalıştırmaktadır. Aktör onun ruh haline tam girebilmek için sorar;

  • Uzaya gitmeye nasıl cesaret ettin, benim asla öyle bir cesaretim olmazdı, çok korkar, dehşete düşerdim.

Astronot:

  • Bir yanış anlaşılma var sanırım. Cesaret korkmamak değildir, korkmana rağmen harekete geçmektir. Yapılması gerekiyorsa, korkmana rağmen yaparsın.

Farkındalık egzersizleriyle gelen dayanıklılık alkol almış gibi uyuşturucu bir etki göstermez. Durum karşısındaki dayanıklılığı artırır. Kişi, zihinde ve vücutta olan bitenin bilincindedir ve var olduğunu kabul eder. Beraberinde ılımlılık ve denge sağlanır.  Bastırmadan, kaçmadan, inkâr etmeden var olan koşullarda berrak ve çözüm odaklı kalabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s