Sık sık stres altında kalan insanlar, öfke ve gerginlikle tepki verebilirler. Popüler inanç, hayal kırıklığının yarattığı olumsuz duyguları tepkisel ifade etmenin bu duyguları etkili bir şekilde aşmaya yarayacağı yönündedir. Ancak sinirbilim bunu kabul etmiyor ve olumsuz duyguları ifade etmenin sizi daha huysuz yapacağını söylüyor. Kendinize sorun, “Bu duruma kızmaya değer mi?” Birine bağırırsanız, davranışınız onları savunmacı yapar ve onlar da öfkeyle tepki gösterebilirler.

Öfkeyi tehlikeli yapan şey şudur: Öfkeye kapıldığınızda bazen kızgınlığınızın bile farkında olmazsınız, bu durum aynı zamanda size yanlış bir güven duygusu ve iyimserlik verebilir. Aslında, zihninizdeki öfkeli düşünceler, beyninizin akılcı kararlar verme yeteneğine müdahale eder.

Öfkeyle başa çıkmanın birkaç kanıtlanmış yolu vardır:

Yargılayıcı veya tepkisel olmadan önce gözlemleyin. Bu tür duyguların yoğun yaşandığı zamanlarda gözlemleyici olmayı öğrenebilmenin en kolay yoluysa “Farkındalık” uygulamalarıyla anda ve sakin kalabilmeyi her gün düzenli uygulamaktan geçmektedir.

Sonra, her olumsuz duygu ve düşünceyi yeniden çerçeveleyerek olumlu, şefkatli ve çözüm odaklı yöne çevirmek için bilinçli bir çaba sarf edin. Bu uygulama ilk seferlerde ne kadar zor gelse de zamanla daha da kolaylaşacaktır.

  1. Her olumsuz düşünce için en az üç ila beş olumlu düşünce üretin. Psikolog Barbara Fredrickson tarafından yapılan araştırmalar bunun kalıcı iyimserlik oluşturmak için en hızlı yol olduğunu gösteriyor.
  2. Hayatınızdaki iyilikleri fark edin, değerini bilin ve takdirinizi belirtin. Takdirleriniz gerçek ve kalpten olsun.
  3. Şikayet etmeyi bırakın! Olumsuzlukları gözlemleyin ancak günlük hayatınızda var olan sıradan iyiliklerin de tadını çıkarın. Beyin aynı anda hem olumsuz hem de olumlu düşüncelere odaklanamaz. Bu yüzden yapıcı düşüncelere odaklanmayı tercih ederseniz olumsuz olanlara yer bırakmamış olursunuz.

Bilgi çok büyük bir güçtür. Ama gücünü hissedebilmek için kullanılması gerekir. Siz de Barbara Fredrickson’ın önerilerini kullanarak yaşamınıza Farkındalıkla güç katın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s