Bizi ne motive eder? Hedeflerimize gitmek için beynimizi nasıl motive ederiz?

İnsan zihni diğer canlılardan farklı olarak sürekli yeni düşünceler, görüşler üretir. Beyin, gelecekteki başarı umudunun, memnuniyeti, sevinci arttırmanın peşinden gider. Başarı motivasyonunu, beynin küçük bir bölümünü olan Nucleus acubens üstlenmiştir. Nucleus acubens uyarılınca beyinde dopamin (vücudun keyif hormonu) üretimi başlar. Bu hormon, bilincin doğduğu ön loblarda amaç peşinden gitme isteğini doğurur veya tetikler.

İlginç olan şudur ki, ön lobda iki tane iç konuşma sesi vardır. Sağ ön lob daha kötümserdir, kaygı ve şüpheye eğilimlidir: “Belki başarılı olamazsın.” “Belki yeterli değilsin.” Sol taraf ise daha iyimser bir bakış açısıyla bakmamızı sağlar: “Hedefime ulaşabileceğimi biliyorum.”  Olumlu düşünmeye kendimizi teşvik ederken, olası tehdit veya kaygıların da farkında olmak yararlıdır. Bu nedenle her iki taraftaki düşünceler de bizim için önemlidir, iki tarafa da kulak vermeliyiz.

Peki, iyimser tarafı ilerleme için nasıl güdüleyebiliriz?

Bunu yapmanın en etkili yollarından biri Mindfulness/Farkındalık uygulamalarını düzenli yapmaktır. Zihni sakinleştirirsek, düşünceler berraklaşır, duygular dinginleşir. Şimdiki anın farkındalığı, kötümser sese hemen inanmadan, girdabına kapılmadan olanı biteni sakince izleyebilme, anlayabilme yetisi kazandırır. Birçok araştırma ve beyin taraması, farkındalık tekniğinin beynin, motivasyon sağlayan düşünceler üretmeye yatkın tarafında daha çok enerji akışına neden olduğunu göstermektedir.

Bu uygulamalar sırasında, “İmgeleme” tekniği (Dingin Kafa programı size yardımcı olabilir) hedefimize vardığımız anı en ince detayına kadar yaşamamıza yardımcı olur. Zihin bir durumu hayal ederken ve o durumu gerçekten yaşarken beyinde aynı bağlantılar, aynı beyin devreleri harekete geçer. Aynı duygular tetiklenir.

Duygu merkezini sakinleştirerek, beynimizin plan, analiz yapma potansiyelini serbest bırakırız. Sonuç olarak, iç huzur ve daha anlamlı bir yaşam için daha akılcı, daha doğru kararlar alabiliriz. İlerlemeyi sürdürecek motivasyonu, gücü bulabiliriz.

Yazan Selmin Erk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s